Ieškoti tik kruoniokc.lt


  
Kita    Apie Kruonį  Kruonio istorija

2014-06-04
 

Kruonis – miestelis su daugiataute praeitimi, kuriame anksčiau greta lietuvių gyveno rusai, lenkai, žydai, totoriai bei karaimai. Miestelio vardas yra vandenvardinės kilmės: per jį teka Kruonės upelis.

1494 m. Lietuvos valdovo Aleksandro laiške minimas Kroniais pavadintas žemės sklypas, tačiau apie gyvenvietę nieko nerašoma. 1496 m. Darsūniškio valdytojas Venslavas Kostevičius sprendė Kruonio ir Darsūniškio gyventojų ginčą dėl miško, kuris buvo priteistas Kruonio naudai. Taigi XV a. pabaigoje nežinia kuriuo laiku didžiojo kunigaikščio dvaro žemėse įsikūrusi Kruonio gyvenvietė tikrai egzistavo.

Kruonio dvaras kone tris šimtmečius – nuo 1570 iki 1831 m. priklausė Oginskių giminei. Būten iš čia jie pasklido po Lietuvą bei gretimas žemės. Manoma, kad XVI-XVII a. sandūroje ar XVII a. pradžioje Teodoras Bogdanas Oginskis Kruonyje, dešiniajame Kruonės upelio šlaite pasistatė naujus puošnius renesanso stiliaus mūrinius rūmus su erdviomis salėmis ir kambariais, perdengtais kryžminiais skliautais. Iki mūsų dienų išliko šio pastato griuvėsiai.

XVII a. pradžioje Oginskiai Kruonyje pastatė ir mūrinę stačiatikių cerkvę su savo giminės laidojimo rūsiu. Šiame pastate darniai susilieja lietuviškojo renesanso ir stačiatikių cerkvių struktūrinės bei meninės savybės. Prie cerkvės veikė ir stačiatikių vienuolynas. 1919 m. cerkvė atiteko katalikams ir buvo paversta katalikų bažnyčia. Joje šiandien galime pamatyti XVII a. sukurtus Teodoro Bogdano Oginskio (mirusio 1625 m.) ir jo sūnaus Samuelio Levo Oginskio (mirusio 1657 m.) skulptūrinius antkapius, vaizduojančius miegančių riterių figūras su Oginskių herbais.

Slavų gatvėje stovi medinė stačiatikių cerkvė, pastatyta 1927 m. Joje ir mūsų dienomis vyksta pamaldos per svarbiausias stačiatikių religines šventes.

Nuo XIX a. vidurio Kruonis ėmė sparčiau augti: tapo valsčiaus, o XX a. pradžioje – ir parapijos centru.

2007 m. patvirtintame Kruonio herbe pavaizduotas elektros energijos simbolis – žaibas, kadangi vietovė visoje Lietuvoje žinoma kaip Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės įsikūrimo vieta.

Informacijos šaltinis: Kaišiadorių muziejus
 

Atgal

 

Į viršų

         © 2011-2014  Kruonio kultūros centras  

Sukūrė ir administruoja:   

"Saulelė" - vizualinė kūryba