Ieškoti tik kruoniokc.lt


  

Darsūniškio vartų atstatymo 25-mečio jubiliejaus šventė
2015-0
8-15

 

Jei darsūniškiečių paklaustume kuo garsus Darsūniškis net nesuabejoję jie jums atsakytų - trimis miestelio vartais. O ir abejoti nėra dėl ko – juk tai ypatingi vartai ir ne todėl, kad jie tokie vieninteliai (!!!) visoje Lietuvoje, bet dėl to jog tokie savi, įaugę į atmintį, istoriją, kiekvieno to krašto žmogaus būtį. Vartai nepailsdami pasitinka ir išlydivietos gyventojus į darbus, keliones ar tiesiog kantriai laukia sugrįžtančių iš tolimesnių kraštų... Tai Darsūniškio pasididžiavimas, miestelio simbolis. Be abejonės, toliau - daugiau asmeniškumo priklausomai nuo to, kurioje gatvėje žmogus gyvena. Kas labiau myli šv. Agotos vartus, pasitinkančius atvykstančius nuo Kruonio pusės, kam arčiau širdiesšv. Kazimiero vartai, palydintys važiuojančius link Sekionių, o kam mieliausi šv. Jurgio vartai, stovintys ant kelio į Užgirėlį.


Įdomi šių vartų istorija, pastatytų dar XVIII a. pabaigoje, stovėjusių daugiau nei pusantro šimto metų ir beprasmiškai nugriautų 1963 m. rugpjūčio 10 naktį. Taip tie vartai ir būtų likę tik istorija, jeigu ne didelis žmonių noras miesteliui grąžinti tai kas jam priklauso. Dviejų iniciatorių – Vytauto Lapinsko, tuometinio kultūros namų direktoriaus ir buvusioDarsūniškio parapijos klebono a. a. Pranciškaus Genevičiaus dėka, idėja atstatyti vartus tapo realybe – 1988 m susitelkę darsūniškio gyventojai tuometinei valdžiai pateikė visų gyventojų pasirašytą prašymą, kuriuo reikalavo vartų atstatymo. Po ilgų biurokratinių procesų ir vietos gyventojų nepailstančių iniciatyvų 1990 m. rugpjūčio 11 dieną buvo pašventinti naujieji, atstatytieji vartai.

 

Šiemet Darsūniškiečiai ir gausus būrys svečių ne tik šventė Žolinę, bet ir minėjo Darsūniškio vartų atstatymo 25 – metį.Atvykstančius į Darsūniškį tą dieną pasitiko šventiškai išpuošti ir atnaujinti miestelio vartai. Jubiliejaus proga bažnyčios šventoriuje buvo surengta fotografijų paroda. Vartų atstatymo iniciatoriui Vytautui Lapinskui įteiktos atminimo dovanos ir padėka. Buvo prisiminti ir pagerbti, prie vartų atstatymo prisidėję, jau anapilin išėję, darsūniškiečiai. Šventės svečiams, bei žmonėms pagelbėjusiemsatnaujinant Darsūniškio vartus jubiliejaus proga, taip pat įteikti siuvenyraisu Darsūniškio vartų atvaizdais. Vartų 25-mečiui buvo parengtas ir išleistas lankstinukas apie Darsūniškio vartų istoriją. Kiek vėliau, vakarop prie šv. Kazimiero vartų gausus būrys susidomėjusių žmonių stebėjo filmą apie vartų atstatymo iškilmes. Pasibaigus filmui visi susirinko į Darsūniškio parką, kur galėjo smagiai pasišnekučiuoti paklausyti gyvos muzikos ir pašokti. Nuostabus oras kvietė būti gamtoje ir niekur neskubėti, pasidžiaugti kad gyveni čia, ar bent jau tavo šaknys yra šiame nuostabaus grožio kampelyje.

Renata Karpavičiūtė
Nuotraukų autoriai: R. Karpavičiūtė, A. Kazlauskas, G. Balčiūnaitė

 

 

Atgal

 

Į viršų

         © 2015  Kruonio kultūros centras  

Sukūrė ir administruoja:   

"Saulelė" - vizualinė kūryba