Ieškoti tik kruoniokc.lt


  

Kruoniui - 545 metai!

2017-08-14
 

Dženeta Taraškevičienė
Nuotraukos: Živilė Grigonytė

Vasariškai šiltą sekmadienio rytą į Kruonio miestelį skubėjo čia užaugę, dirbę ar dirbantys, besimokantys ar kažkada mokęsi bei šiandien gyvenantys žmonės. O rinkosi ne veltui. Šiais metais Kruonio miestelis mini didelį ir gražų 545 metų jubiliejų. Miesteliui tai svarbus skaičius, todėl paminėtas jis garbingai ir iškilmingai. Pramogų ir linksmybių čia galėjo rasti ir mažiausias, ir didžiausias šventės dalyvis.


Jau nuo pat ryto Kruonio gimnazijos sporto salės duris varstė krepšinio gerbėjai. Čia Kruonio miestelio metinėms paminėti Valdas Žukauskas surengė krepšinio 3x3 turnyrą. Dalyvauti jame registravosi 13 komandų, tarp kurių ne tik rajono komandos, bet ir svečiai iš Vievio, Vilniaus ir Elekrėnų. Turnyrą atidarė Kruonio seniūnas tardamas sveikinimo žodį, o varžyboms teisėjavo Mantas Butvilas ir Laurynas Gailius. Komandų buvo daug, tačiau geriausiai pasirodė komandos: „Iš po vakar“, „A-komanda“ ir „Žaibo galas“. Visi žaidėjai buvo apdovanoti prizais ir suvenyrais, kurie skirti Kruonio 545-ajam jubiliejui atminti.


Kol Kruonio gimnazijos salėje dunksėjo kamuoliai, Kruonio Šv. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje buvo laikomos šventos mišios ir vyko atlaidai. Po jų dalyviai buvo kviečiami dalyvauti iškilmingoje eisenoje, skirtoje pagerbti Didžiosios Kovos apygardos partizanus ir Raudonojo teroro aukas.


Vidurdienį Kruonio miestelyje, padedant moterų vokaliniam ansambliui „Svaja“ ir Miglei Adomaitytei, nuskambėjo Lietuvos himnas ir garbingai įneštos Lietuvos Respublikos istorinė bei Kruonio miestelio vėliavos. Šventės vedėjai Kazimieras Pabiržis ir Gintarė Balčiūnaitė paskelbė jubiliejinės šventės pradžią. Pirmasis scenoje sveikinimo žodį tarė Kruonio „šeimininkas“ seniūnas Audrius Slavinskas, kuris pasveikino su gražia švente, pasidžiaugė miestelio gyventojais, jų bendruomeniškumu ir išpranašavo, jog Kruonio laukia puiki ateitis. Sveikinimo žodį tarė ir Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus bei Seimo narės Laimutės Matkevičienės atstovės. Meras perskaitė savivaldybės sveikinimą, dėkojo šio krašto žmonėms, kurie savo darbais gražina Kruonį, už nuveiktus darbus ir veiklas bei pagalbą padėkojo Kruonio kultūros centrui ir Kruonio gimnazijai. V.Tomkus palinkėjo gyventojams ir toliau išlikti tokiais bendruomeniškais ir vieningais.


Seimo narės Laimutės Matkevičienės atstovės perdavė šventinius linkėjimus nuo jos bei palinkėjo puikios nuotaikos, kuo daugiau gerų bendrų darbų ir laimės. Taip pat buvo išdalinti L.Matkevičienės pasirašyti padėkos raštai už prisidėjimą prie Kruonio ateities kūrimo, pagalbą ir vieningumą. Padėkos raštais apdovanoti: Kruonio seniūnas A.Slavinskas, Kruonio kultūros centro direktorė D.Mockuvienė bei centro kolektyvas, Kruonio gimnazijos direktorė R.Mikučauskienė ir mokyklos bendruomenė, Kruonio bendruomenės pirmininkė Teresė Meškaitienė ir Kruonio bendruomenės nariai, seniūnijos ūkininkai Gitana ir Eugenijus Cikanavičiai, Palmyra ir Antanas Kelpšos, Rasa ir Audrius Šlamos, Kruonio PSPC direktorė R.Rakauskienė ir kolektyvas, Kruonio ugniagesiai ir jų vadas S.Ragauskas, Kruonio girininkijos girininkas G.Gružauskas ir kolektyvas, klebonas R.Mikalauskas.


Svečių sveikinimus ir linkėjimus palydėjo Kaišiadorių meno mokyklos Kruonio sk. Jaunučių ir Jaunių choro (vad. J.Ivaškevičienė ir V. Grybas) dainos apie Lietuvą - gimtąjį kraštą. O, kad visų svajonės ir palinkėjimai tikrai išsipildytų su kaupu, juos savo sparnais į viršų nusinešė kruoniečių Pečiulionių dovanoti balti balandžiai. Kruonyje gausu talentingų žmonių, kurie ne tik puikiai dainuoja, bet ir šoka. Audringomis ovacijomis buvo sutiktas Kruonio gimnazijos bendruomenės suaugusių šokių kolektyvas ir Kruonio seniūnijos suaugusių šokių kolektyvas „Vaivoras” (vad. A.Kulnickienė). Jie sušoko „Dirižablį“ ir „Gyvatarą“. Po šokių scenoje pasirodė Kruonio kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Svaja“ (vad. J.Ivaškevičienė), kurio moterys Kruonyje jau tikrai gerai žinomos. Todėl jų dainoms pritarė ir šventės svečiai. „Vienos valsą“ ir „Čia čia čia“ sušoko T.Cikanavičius ir U.Noreikaitė (vad. N.Kimbirauskas, šokių klubas „Efektas“). Pora skina pergalės ne viename konkurse, o jų pasirodymai visuomet linksmi ir užburiantys.


Būtina paminėti, jog Kruonis turi gražią ir įdomią istoriją. Kruonis žinomas nuo XVI amžiaus vidurio, o net 250 metų priklausė Oginskių giminei. Kruonis buvo daugiatautis, įvairialypis miestelis. Čia skambėjo karaimų, totorių, žydų, lenkų ir rusų kalbos. Todėl ir Kruonio 545-ojo jubiliejaus svečiai išskirtiniai, susiję su Kruonio istorija.


Savo išskirtines ir įdomias programas atvežė Visagino kultūros centro rusų folkloro ansamblis „Bylina“ (vad. E.Churakova) bei grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Ansamblis „Bylina“ ne tik džiugino savo dainomis, bet taip pat vedė edukacinę programą, kurioje buvo mokoma šokti tautinių šokių. Pasiklausę rusų folkrolo ansamblio ir palydėję jį ovacijomis, susirinkusieji galėjo išgirsti netradicinės muzikos. Ant scenos pasirodžiusi grupė „Rakija Klezmer Orkestar“ abejingų nepaliko ir netgi publiką išjudino šokiams. Ši grupė - tai penkių jaunų vaikinų orkestras, grojantis balkanišką, čigonišką muziką ir litvakišką klezmerį. Todėl buvo galimybė išgirsti ausiai neįprastas dainas.


Kruonio centrinėje aikštėje skambėjo ne tik įvairiausios dainos, sukosi šokėjų poros, bet veikė ir mugė, pramogų bei kūrybinės erdvės. Akį traukė natūralių chna tatuiruočių gamyba (meistrė Deimantė Praškevičiūtė), rankų darbo mugė bei saldėsių gausa vaikams ir suaugusiems. Su vaikučiais bendravo Kaukutė Vilma (Vilma Praškevičienė) ir kūrybos namučių „Vėjų fėja“ įkūrėja Ilona Balkuvienė. Kaukutė Vilma su vaikučiais mankštinosi, dainavo, šoko, dalino dovanėles bei laimės saldainiukus. Ilona Balkuvienė „Vėjų fėjos“ stovyklą vaikams įkūrusi visai netoli Kruonio ir kaip tik šiuo metu ten stovyklauja vaikai, kurie pažindinasi su protėvių kultūra, amatais, paveldu bei etnografija. Kruonio jubiliejaus šventėje I.Balkuvienė su vaikučiais vykdė kūrybines dirbtuves. Čia norintys galėjo pasigaminti įsegamas bitutes, susipažinti su baltiškais ženklais, pasigaminti knygų skirtukus ar paveikslus su augalų atspaudais. O mažiesiems buvo paruoštas lėlių teatras ir spektaklis „Pagrandukas“.


Šventės kulminacija tapo sunkiojo metalo grupės „Thundertale“ koncertas. Grupė griežtų gitarų skambesiu ir karingais balsais atlieka lietuvių liaudies dainas ir neša patriotiškumo vėliavą. Vaikinai grojo ir tokiose vietose, kuriose kitos roko grupės nesugalvotų, pavyzdžiui, Kauno valstybinėje filharmonijoje. Griausmingai skambėjusios „Thundertale“ dainos kruoniškiams ne tik patiko, bet visi kartu dainavo puikias žinomas dainas bei lingavo į taktą. Centrinėje miesto aikštėje abejingo neliko nei vieno. Po koncerto norinčių pabendrauti su šios grupės nariais ir nusifotografuoti netrūko.
Šventės organizatoriai dėkoja šventės draugams - rėmėjams: UAB „Ramunėlės vaistinė“ ir jos direktoriui Aidui Uždaviniui, UAB „Gudobelė“ kepyklai iš Kaišiadorių ir jos vadovui Mečyslovui Jusevičiui, UAB „Kadagio dūmas“, UAB „Elmenhorster“ ir bendrovės rinkodaros vadovui Vidui Komparskui. Šventinis renginys turėjo ir gausų būrį bendraminčių be kurių šventė nebūtų įgyvendinta – tai šventės partneriai: Kruonio seniūnija, roko grupė „Thundertale“, įgarsinimo kompanija iš Kauno „Gisa“, Kruonio seniūnijos Anglininkų, Darsūniškio, Kalvių, Kruonio, Morkūnų ir Vilūnų bendruomenės, Kruonio gimnazija.


545-asis Kruonio miestelio jubiliejus praskriejo žaibišku greičiu, tačiau gražios šventės akimirkos dar liks kiekvienam atmintyje. Lieka su nekantrumu laukti dar ne vieno šio miestelio jubiliejaus. Sveikinimai miestelio gyventojams su gražia švente. Su jubiliejumi, Kruoni!
 

Daugiau nuotraukų čia.

 
 

 

Atgal

 

Į viršų

         © Kruonio kultūros centras  

Sukūrė ir administruoja:   

"Saulelė" - vizualinė kūryba