Ieškoti tik kruoniokc.lt


  

Kovo 11-osios minėjimas
2013-03-19

 

Kovo 11-osios minėjimas reikšmingas kiekvienam suvokiančiam kokia svarbi ir prasminga ši diena Lietuvai. Didžiuosiuose miestuose ir miesteliuose gausu renginių  skirtų iškilmingai paminėti Nepriklausomybės atkūrimo dieną.  Kovo 11-oji minima ir Kalviuose, tačiau šiais metais buvo dar viena ypač svarbi proga.

2011 metais pradėjus Kalvių bendruomenės namų pastato rekonstrukcijos darbus buvo sprendžiama kaip išsaugoti  ant pastato balkonėlio plytų, nubyrėjus pastato tinkui, atsivėrusius Gediminaičių stulpus - vieną Lietuvos valstybingumo simbolių. Kokia šio simbolio atsiradimo ant pastato, kurio statyba baigta 1943 metais, istorija tiksliai niekas nežino. Tačiau žinant, jog Gediminaičių stulpų simbolikos naudojimas sovietinės okupacijos metais buvo uždraustas, galima tik spėlioti, kokių minčių ir jausmų vedini parapijiečiai šį ženklą uždengę plonu tinko sluoksniu paliko ateities kartoms. Gaila, tačiau autentiško simbolio, buvusio ant byrančių balkonėlio plytų išsaugoti nepavyko, tačiau istorijai liko nuotraukos, kaip įrodymas, kad tais sunkiais Lietuvai, sovietinės okupacijos metais Kalvių žmonėms buvo svarbi lietuviškumo ir valstybingumo dvasia, nors ir paslėpta po statybinio tinko sluoksniu... 

Rekonstravus pastatą pasikeitė ir balkonėlio konstrukcija - vietoj plytų sienelės balkoną papuošė metalinė tvorelė, bet jau be Gediminaičių stulpų. Kalvių bendruomenės namai tapo Kalvių puošmena, tačiau žmonėms labai trūko Gediminaičių stulpų simbolio, kuris tiek metų slėpėsi mūro sienoje ir atsivėrė tik pastatui pradėjus irti. Žmonių pageidavimai buvo išgirsti ir Kalvių bendruomenės namų atidarymo proga konsultantai, padėję įgyvendinti projektą, padovanojo įspūdingą dovaną - iš metalo nukaltus Gediminaičių stulpus.

Šis simbolis pritvirtintas toje pačioje vietoje, kur buvo senasis ir kovo 11-osios išvakarėse, sugiedojus Lietuvos himną, iškilmingai atidengtas dalyvaujant kun. Robertui Mikalauskui ir parapijiečiams. 

Vėliau Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas vyko Kalvių bendruomenės namų salėje, kur susirinkusius dainomis  šildė Žaslių kultūros centro Paparčių skyriaus moterų vokalinis ansamblis (vad. Vida Jočytė), o eiles apie Lietuvą skaitė jaunasis skaitovas Paulius Jankauskas. Jaukus ir šiltas minėjimas tęsėsi dalinantis mintimis prie arbatos puodelio.

Kruonio kultūros centro Kalvių skyriaus vadovė Irutė Maciulevičienė dėkinga bendruomenės pirmininkei Linai Brazionienei už  Gediminaičių stulpų pristatymą  bei bendruomenės nariui, Algirdui Degučiui už jų pritvitinimą.
 

 

Atgal

 

Į viršų

         © 2013  Kruonio kultūros centras  

Sukūrė ir administruoja:   

"Saulelė" - vizualinė kūryba